Studiu de caz

12,3 milioane lei din Google Ads în aproape 4 ani, cu un ROAS de 35, pentru un magazin online de hobby și entertainment

12,3 mil. lei
Vânzări din Google Ads

Din ianuarie 2023 până la 23 octombrie 2026, cu o investiție totală de 352.760 lei.

34,91
ROAS pe toată perioada

Fiecare leu investit în reclame a adus în medie 34,91 lei vânzări.

+52%
Vânzări de la clienți noi

De la 1,93 la 2,94 milioane lei între 2023 și 2025, fără campania de brand.

01

Context și provocare

Din ianuarie 2023 până la 23 octombrie 2026, Google Ads a adus 12,31 milioane lei vânzări pentru un magazin online de hobby și entertainment, cu o investiție totală de 352.760 lei. Fiecare leu cheltuit pe reclame a adus în medie 34,91 lei, iar reclamele au costat mai puțin de 3% din vânzările pe care le-au generat.

  • Valoarea conversiilor: 12.314.412,95 lei
  • Cost total: 352.760,42 lei
  • ROAS: 34,91
  • Conversii: 8.006
  • Cost per conversie: 44,06 lei
  • Valoare medie per conversie: ~1.538 lei

Sursa: contul Google Ads, 1 ianuarie 2023 – 23 octombrie 2026, și rapoartele anuale de campanii. Valorile sunt cele ale conversiilor principale.

Din 2023 până azi

Lucrăm pe acest cont din 2021. Cifrele din acest studiu acoperă perioada din ianuarie 2023 încoace. În fiecare an complet, Google Ads a adus peste 3 milioane lei vânzări, cu un ROAS de peste 33.

  • 2023: 3.021.927,53 lei vânzări din 82.057,96 lei investiți (ROAS 36,83, 2.423 conversii)
  • 2024: 3.663.795,04 lei vânzări din 77.974,04 lei investiți (ROAS 46,99, 1.936 conversii)
  • 2025: 3.642.300,38 lei vânzări din 109.539,62 lei investiți (ROAS 33,25, 2.068 conversii)
  • 2026 (1 ian – 23 oct): 1.986.390,00 lei vânzări din 83.188,80 lei investiți (ROAS 23,88, 1.579 conversii)
  • Total: 12.314.412,95 lei vânzări din 352.760,42 lei investiți (ROAS 34,91, 8.006 conversii)

2024 a fost cel mai eficient an. Cu 5% mai puțin buget decât în 2023, vânzările au crescut cu 21%, iar ROAS-ul a urcat de la 36,83 la 46,99.

Vânzările de la clienți noi au crescut cu 52%. Fără campania de brand, adică doar din oameni care nu căutau deja magazinul, vânzările au urcat de la 1,93 milioane lei în 2023 la 2,94 milioane lei în 2025.

2026 include perioada până la 23 octombrie, fără Black Friday și sărbătorile de iarnă.

Provocarea

Provocarea a fost să obțină vânzări mari dintr-un buget mic. Clientul este un magazin online din zona de hobby și entertainment, cu o categorie principală care aduce o bună parte din vânzări. Comenzile au valoare mare: în medie aproximativ 1.538 lei per conversie.

Pe toată perioada, investiția medie a fost de aproximativ 250 de lei pe zi, pentru toate campaniile la un loc. Fiecare leu trebuia să ajungă la oamenii cei mai aproape de cumpărare.

Rezultate Google Ads, 1 ianuarie 2023 – 23 octombrie 2026
02

Ce am făcut

Azi, contul folosește doar trei campanii, fiecare cu un rol clar:

  1. Performance Max, campania principală: cel mai mare buget și acoperire pe toate rețelele Google. A primit 57,5% din buget și a adus 65,9% din vânzări.
  2. Shopping dedicat categoriilor principale: o campanie separată, ca să nu concureze cu restul produselor pentru același buget.
  3. Protecția brandului în Search: o campanie limitată ca buget, care păstrează primul loc la căutările după numele magazinului, cu un CTR de 42,88%.
Performance Max, ajustat constant

Campania principală nu a fost lăsată pe pilot automat. Am urmărit periodic rezultatele pe fiecare produs și am mutat bugetul după ele:

  • Produsele care au vândut au fost scoase în față, ca să primească mai mult buget.
  • Produsele care nu avuseseră încă o șansă au primit expunere separată, ca să vedem dacă pot vinde.
  • Produsele care au cheltuit fără să aducă vânzări au fost limitate, ca bugetul să meargă acolo unde aduce randament.

Efectul se vede în cifre: ROAS-ul campaniei Performance Max principale a urcat de la 29,21 în 2023 la 37,70 în 2024 și la 42,16 în 2025.

Structura a evoluat treptat. În 2023 și 2024, aproape tot bugetul a mers pe două campanii: Performance Max și protecția brandului. În 2025 am adăugat campania de Shopping pentru categoriile principale și o campanie Performance Max separată pentru Black Friday.

03

Rezultatele

Rezultatele pe campanii în 2026 (ianuarie – septembrie)

În primele nouă luni din 2026, toate cele trei campanii au avut un ROAS de peste 19. Performance Max a fost cea mai eficientă, cu 28,94 lei vânzări pentru fiecare leu investit.

  • Performance Max: 1.263.897,58 lei vânzări din 43.675,79 lei (ROAS 28,94, 1.006 conversii, 43,40 lei per conversie)
  • Shopping categoriile principale: 308.297,42 lei vânzări din 14.695,43 lei (ROAS 20,98, 274 conversii, 53,56 lei per conversie)
  • Protecția brandului (Search): 346.331,53 lei vânzări din 17.592,83 lei (ROAS 19,69, 221 conversii, 79,69 lei per conversie)
  • Total: 1.918.526,53 lei vânzări din 75.964,05 lei (ROAS 25,26, 1.501 conversii, 50,60 lei per conversie)

Fără campania de brand, adică doar din oameni care nu căutau deja magazinul, ROAS-ul a fost 26,93: 1,57 milioane lei vânzări din 58.371 lei investiți.

Toate campaniile au fost limitate de buget. Campania de brand a pierdut 42% din afișările posibile din cauza bugetului, iar cea de Shopping, 34%. Rezultatele de mai sus au venit deci cu cerere rămasă neacoperită.

Ce înseamnă pentru tine

Un buget mic nu înseamnă rezultate mici, dacă fiecare campanie are un rol clar și contul e lucrat constant, an de an.

  • Nu lăsa Performance Max pe pilot automat: mută constant bugetul spre produsele care vând, dă-le o șansă celor care n-au avut-o și limitează-le pe cele care consumă fără să vândă.
  • Separă categoriile importante: o campanie dedicată pentru produsele care vând cel mai bine le garantează buget.
  • Protejează-ți brandul ieftin: o campanie mică de brand împiedică concurența să apară primul când cineva te caută pe nume.
  • Urmărește bugetul pierdut: când un cont e profitabil și limitat de buget, cererea neacoperită e cel mai simplu loc de unde poți crește.

Vrei rezultate similare pentru magazinul tău?

Prin auditul gratuit de profitabilitate, îți arătăm ce funcționează, unde se pierd bani și care sunt prioritățile reale din cont.